- Komerční sdělení-udalosti

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Tipy, jak si v současné době rychle najít práci

I když nezaměstnanost v České republice není příliš vysoká...

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Nevíte si rady s nákupem? Sáhněte po dárkovém poukazu

Pokud váháte s nákupem, může pro vás být řešením...

7 pokladů pro milovníky italské kuchyně

Přímořská kuchyně je velmi rozmanitá a rozšířená. Vybrali jsme...

Tipy, jak si v současné době rychle najít práci

I když nezaměstnanost v České republice není příliš vysoká a práci by si měl snadno najít každý, konkurence při hledání zaměstnání je stále silná, přičemž trh práce se neustále vyvíjí. Ať už se při hledání práce jedná o nováčka na trhu práce, nebo o  ostříleného profesionála, je důležité hledání nového zaměstnání nepodceňovat a důkladně se připravit. 

Najít si zaměstnání by v současné době problém být neměl, potíž však může nastat, pokud člověk hledá práci, která by ho opravdu bavila, něco se v ní naučil a ze svých výkonů by měl radost. 

Trh práce je v České republice vysoce konkurenční a neustále se vyvíjí, a tak může být těžké se v nabídkách zaměstnání zorientovat. 

Jak postupovat při hledání práce? 

Než začne člověk hledat práci, měl by si nejdříve ujasnit, čeho by chtěl ve své kariéře dosáhnout a jaký typ práce by chtěl dělat. Často se totiž lidé nemohou rozhodnout, co by chtěli dělat, a z jejich životopisu je to posléze znát. 

Jakmile je typ práce jasný, měl by člověk postupovat následovně

  • sestavení životopisu
  • online profil na LinkedIn
  • hledání zaměstnání

Životopis by měl být před každým odesláním na nabídku práce aktualizován a přizpůsoben každé žádosti o práci. V současné době by životopis neměl být příliš dlouhý, ale měl by obsahovat veškeré důležité informace o žadateli. 

Životopis by měl být vždy přizpůsoben tak, aby vyzdvihoval dovednosti a pracovní zkušenosti žadatele, které odpovídají požadavkům daného pracovního místa. To ukáže potenciálnímu zaměstnavateli, že má žadatel o práci opravdový zájem. 

Důležité také je, aby byl životopis dobře zpracován po grafické stránce. K tomu slouží různé životopis šablony, které lze najít v různých grafických programech nebo jinde na internetu. 

Jednotlivé životopisné šablony se mohou orientovat na různé typy zaměstnání a tím žadateli ušetřit velké množství času při sestavování životopisu. 

Pro snazší nalezení vysněné práce je také dobré si vytvořit profil na profesní sociální síti LinkedIn, kde může uživatel aktivně vyhledávat zaměstnání, ale také může být osloven nějakou firmu na základě zkušeností a praxe uvedených na svém profilu. Na LinkedIn lze navíc diskutovat, vkládat fotky a vyjadřovat se na ostatních pracovních profilech. 

Aktivní hledání zaměstnání by mělo rozhodně začít používáním online zdrojů, jako jsou vyhledávače pracovních nabídek, webové stránky společností a profesionální platformy sociálních médií. Tyto platformy umožňují filtrovat pracovní nabídky na základě lokality, odvětví a klíčových slov. 

Je důležité tyto webové stránky pravidelně kontrolovat a co nejdříve se ucházet o relevantní pozice.

Práci lze najít pohodlně i na internetu. 

Životopis – vzor zdarma ke stažení

Vzorů životopisů zdarma ke stažení lze na internetu najít velké množství. Kvalitní životopis by neměl být příliš dlouhý a měl by obsahovat následující: 

  • osobní informace
  • dosažená praxe
  • dosažené vzdělání
  • kurzy, certifikáty
  • zájmy

V úvodu životopisu nesmí chybět osobní informace žadatele, jako je jméno a příjmení, titul, datum narození, adresa, e-mail a telefonní číslo. Vhodné je také přidat fotografii, která může odlišit životopis od těch ostatních. 

Dosažená praxe je velmi důležitou součástí každého životopisu, proto je vhodné ji vyplnit pečlivě. Měla by obsahovat údaje o předchozích zaměstnáních, včetně data nastoupení a ukončení. Absolventi mohou v této oblasti uvést informace o brigádách, stážích nebo pracovních pobytech. 

Dosažené vzdělání by v životopise rozhodně nemělo chybět. Člověk by sem měl vypsat, i jakým způsobem byly jednotlivé školy ukončeny, který rok apod. 

Různé kurzy a certifikáty zvyšují možnosti uchazeče o nabízenou práci. V současné době je poměrně jednoduché si doplnit vzdělání v různých kurzech, popř. projít úplně celou rekvalifikací. Nikdy není pozdě se něčemu novému naučit, ať už se jedná o cizí jazyk, nebo jinou dovednost. 

Kolonka zájmy by v žádném životopise také neměla chybět, budoucí zaměstnavatel si tak udělá představu o tom, kdo se hlásí na nabízenou pozici. Uvedené zájmy mohou také zvýšit pravděpodobnost pozvání na pohovor. 

V životopise je důležité uvádět pouze pravdivé informace. Výše uvedený vzor životopisu ke stažení by měl každému zájemci o zaměstnání pomoci při tvorbě životopisu.

Práce na živnostenský list

Práce na živnostenský list je úplně jinou formou práce, než být zaměstnaný. V první řadě je člověk pánem svého času, práci si může rozložit, jak potřebuje a nemusí se nikomu zpovídat. 

Práci na živnostenský list tak využívají podnikatelé nebo freelanceři. Aby člověk mohl vykonávat práci na živnostenský list, musí získat identifikační číslo osoby, což je unikátní osmimístné číslo právnické osoby nutné pro podnikání. 

Informace o osobě pracující na živnostenský list lze najít v živnostenském rejstříku, který je jedním z informačních systémů veřejné správy. 

V živnostenském rejstříku lze hledat jednotlivé osoby na základě IČO, přičemž zde lze nalézt informace o založení podnikání, typu podnikání nebo jeho ukončení (pozastavení).

Nevýhodou práce na živnostenský list je placení sociálního a zdravotního pojištění, které za klasicky zaměstnané osoby platí zaměstnavatel. 

- Komerční sdělení-udalosti