- Komerční sdělení-udalosti

7 pokladů pro milovníky italské kuchyně

Přímořská kuchyně je velmi rozmanitá a rozšířená. Vybrali jsme...

Co vše brát v úvahu při psaní recenze služby

Pokud si přejete, aby vaše zkušenost s určitou službou byla...

Jin a jang je symbolem hledání

Chybí vám v životě radost, hojnost, láska a štěstí?...

Přírodní, bio či klinicky testovaný: Víte, co znamenají tato označení

To, jaké vlastnosti má váš oblíbený kosmetický produkt, možná...

Zde je šest způsobů, jak na to

Pokud budou vaše oslavy příchodu nového roku probíhat v...

Přírodní, bio či klinicky testovaný: Víte, co znamenají tato označení

To, jaké vlastnosti má váš oblíbený kosmetický produkt, možná jen matně tušíte. Přírodní, hypoalergenní, bio, hydrofilní? Žargon v „beauty“ průmyslu může být někdy matoucí nebo nejasný a jeho skutečný význam může být trochu jiný, než by se vám zdálo. Přiblížíme vám několik nejpoužívanějších.

Hypoalergenní
Ani toto označení negarantuje, že se na sto procent vyhnete alergické reakci. Hypoalergenní však znamená, že je u daného produktu mnohem nižší pravděpodobnost, že ji způsobí. Předpona hypo v tomto případně představuje význam menší, nízký.

Alergickou reakci však mohou způsobit jak syntetické, tak přírodní látky, vůně, konzervanty a další složky. Pokud byste se i podle nápisu na obalu měli alergické reakci vyhnout, vždy se může nalézt člověk, u kterého tomu tak bude.

Nekomedogenní
Našli jste kosmetický produkt s tímto označením? Zřejmě se jedná o make-up či krém, který se používá při akné a nedokonalé mastné pleti. Nekomedogenní znamená, že by neměl ucpávat póry a měl by zabraňovat vzniku pupínků a akné.

Jelikož však neexistují obecně platné normy, které by garantovaly vlastnosti takového produktu, není třeba se na označení nekomedogenní slepě spoléhat. Chcete-li se vyhnout ucpávání pórů, ujistěte se, že si pravidelně každé ráno i večer čistíte, respektive odličujete pokožku a vyhněte se dlouhodobému nošení make-upu či podkladových bází.

Klinicky testováno
Toto označení znamená, že produkt byl v laboratořích přezkoumán podle přísných vědeckých standardů, aby se ověřilo, že je bezpečný a efektivní. Studují se jednotlivé přísady a také hotový přípravek včetně kvality, stálosti, bezpečnosti, účinků na pleť. Takové testování provádějí odborníci nejčastěji z oborů jako jsou toxikologie, chemie, biochemie a obdobné.

Přírodní
U konzumentů vzrůstá poptávka po přírodních produktech. Takto označená kosmetika však nemusí být bez uměle vyrobených chemikálií. Produkt lze označit za přírodní i tehdy, pokud obsahuje i jen malé procento přírodních složek, přičemž toto číslo se v různých zemích může lišit.

Označení přírodní nám jen velmi málo mluví o tom, jaké má produkt ostatní ingredience, proto je důležité si podrobně přečíst jeho složení. Obvykle je povoleno, že může obsahovat i umělé konzervační látky.

Organický / Bio
Nejeden kosmetický výrobek se pyšní tímto přívlastkem a mnohé značky na něm staví svou image. Neexistuje však jednotná směrnice pro udělení takového osvědčení v případě kosmetiky, a proto to, co se pod jejím názvem skrývá, závisí na individuálním certifikačním orgánu, který označení udělil.

„Pokud dnes vidíte na produktu značku bio nebo přírodní kosmetika, jejich bio hodnota se od výrobku k výrobku mění i podle kritérií různých certifikačních společností,“ tvrdí Martina Beránková a Jarmila Hojerová, pedagogičky a výzkumnice v oblasti kosmetické chemie a technologie na Fakultě chemické a potravinářské technologie STU v Bratislavě.

Obecně však označení bio znamená, že by měl být výrobek šetrnější k životnímu prostředí, je vyroben v souladu s ekologickým zemědělstvím, ohleduplný ke zvířatům a neobsahuje různé modifikované složky.

Bez alkoholu
V péči o pokožku sehrává alkohol několik úkolů. Může se jednat o mastný alkohol, parfemaci na bázi alkoholu nebo jednoduchý alkohol.

Mastné alkoholy se nechovají jako klasické alkoholy, které vysušují, ale právě naopak. Jsou odvozeny od tuků a olejů a mají hydratační vlastnosti. Do kosmetických produktů se také přidávají vůně, jejichž základem je obvykle benzylakohol a jedná se o velmi malá množství.

Přívlastek bez alkoholu tedy souvisí zejména s jednoduchým alkoholem (izopropyl nebo denaturovaný líh), které ve větších množstvích může oslabovat funkci pokožky a vysušovat ji.

S aktivními složkami
Aktivní složka znamená „biologicky aktivní“, tedy dokáže mít biologicky vliv na pokožku. Na produktech je obvykle napsáno, jaké procento takových složek obsahují. Nejčastěji se jedná o alfa-hydroxykyseliny, poly-hydroxykyseliny (často se vyskytující v ovoci), retinol a vitamín C.

Jejich účinnost však závisí i na správné koncentraci a hodnotě pH, což ne všechny výrobky vhodně dodržují. U kyselin platí, že čím nižší je jejich koncentrace, tím větší efekt bude při ideálním pH produkt mít. Jinak tyto složky nebudou vůbec aktivní.

S esenciálními oleji
Esenciální oleje se získávají z rostlin lisováním, destilací či extrakcí a tedy konečný produkt v sobě nese jejich „esenci“, vůni. Jsou těkavé a používají se již tisíce let například v rámci aromaterapie.

Jejich léčivé schopnosti se v současnosti snaží využít i kosmetický průmysl, objevují se v přírodních výrobcích v podobě levandulového, růžového, mátového či pomerančového oleje a mnoha dalších. Ani jejich přírodní původ však nezaručuje, že jsou naprosto neškodné a u některých lidí mohou podráždit pokožku, proto se v kosmetických výrobcích používají ve slabší koncentraci.

- Komerční sdělení-udalosti